BESPLATAN PRIRUČNIK
za računovodstveno priznavanje i vrednovanje investicionog zlata i poreski tretman
Veliki broj pravnih lica u Republici Srbiji uviđa brojne prednosti ulaganja
viškova likvidnih sredstava u investiciono zlato.
Kao imovinska klasa specifičnih karakteristika, zlato je u toku turbulentne 2022. godine uradilo tačno ono što je i trebalo: sa značajno povišenim makroekonomskim geopolitičkim rizicima, zlato je očuvalo i povećalo kupovnu moć i suvereno se pozicioniralo kao imovinska klasa sa relativnom najboljim učinkom u 2022. godini.
- Gold (GLD):
+0.3% - Vanguard Total Bond Market Fund (BND):
-14% - Vanguard Emerging Markets (VWO):
-20% - S&P 500 (SPY):
-20% - Russell 2000 (IWM):
-22% - Nasdaq (QQQ):
-33% - Bitcoin (BITO):
-64%
Među najčešće citiranim prednostima ulaganja u investiciono zlato, ističu se sledeće:
Ulaganje viškova likvidnih sredstava u investiciono zlato smanjuje se izloženost prema bankama (ili drugim trećim licima): izlazi se iz tipično dinarske likvidnosti i ulazi se u investiciono zlato u njegovog fizičkoj formi (pločice ili poluge).
Ulaganjem viškova likvidnih sredstava u investiciono zlato otklanja se valutni rizik kroz pretvaranje dinarske ili likvidnosti u drugoj valuti u berzansku robu kojom se lako trguje u bilo kojoj valuti.
U vezi sa prethodnim, ulaganje u investiciono zlato u fizičkoj formi je zakonit način da se izadje iz dinarske likvidnosti, a da nije u pitanju spoljnotrgovinski posao ili neki rizičniji posao na primer sa hartijama od vrednosti.
Ulaganjem viškova likvidnih sredstava u investiciono zlato stvara se prvoklasno sredstvo obezbeđenja za eventualne povoljne kreditne aranžmane sa bankama: na primer za dugoročni investicioni kredit u dinarima po fiksnim kamatnim stopama.
Ulaganjem viškova likvidnih sredstava u investiciono zlato postiže se sveukupna diversifikacija imovine pravnog lica dodavanjem relativno sigurne imovinske klase, i to u momentu kada se očekuju materijalni fiskalni, monetarni, makroekonomski i geopolitički šokovi.
PREUZMITE BESPLATAN PRIRUČNIK
Usled nepostojanja konkretne i specifične računovodstvene regulative koja bi dala smernice za računovodstveno priznavanje i vrednovanje investicionog zlata, društvo Zlatni Standard je kao trgovac investicionim zlatom, pripremio brošuru, kako bi svojim postojećim klijentima i potencijalnim kupcima olakšao nedoumice u vezi sa evidentiranjem kupovine investicionog zlata i njegovim naknadnim vrednovanjem, kao i pojasnio primenu poreskih propisa u vezi sa istim.
Smernice u vezi sa računovodstvenim aspektom investicionog zlata su bazirane na diskusijama Međunarodnog odbora za MSFI i relevantnim Međunarodnim standardima finansijskog izveštavanja, odnosno Međunarodnim računovodstvenim standardima, dok je poreski aspekt dat na bazi merodavnih propisa Republike Srbije.