S obzirom na geopolitičke tenzije, očekivano smanjenje kamatnih stopa, inflaciju i kupovinu zlata od strane centralnih banaka, kakve su prognoze za cene zlata u 2024. godini i posle nje?
Najvažnije činjenice koje je neophodno uzeti u obzir:
- Ključni pokretači rasta cena zlata 2024. su se promenili, pa je oslabila i korelacija između cena zlata sa jedne i prognoza vezanih za srezivanje kamatnih stopa od strane Feda i realne prinose državnih obveznica SAD sa druge strane.
- Cene zlata nastavljaju da budu rekordno visoke zahvaljujući nizu faktora među kojima su i: povišeni geopolitički rizici, očekivanja da će Fed početi da snižava kamatne stope, i kupovina zlatnih rezervi od strane centralnih banaka.
- Strukturni faktori koji ukazuju na rast cena na tržištu zlata ostaju netaknuti, a cene dramatično rastu. Očekuje se da će u četvrtom tromesečju 2024. godine dostići prosečan iznos od 2.500 $ po unci.
Ako razmišljate o investiranju, najpovoljnija cena investicionog zlata u Zlatnom Standardu pruža idealnu priliku za sigurno ulaganje.
Kretanje cene zlata i uticaj geopolitičkih tenzija i inflacije
Kretanje cene zlata u 2024. godini stalno obara nove rekorde zbog širokog niza faktora – od eskalacije geopolitičkih rizika i prognoza vezanih za kamatne stope, do bojazni u vezi sa budžetskim deficitom, zaštite od inflacije i kupovine zlata od strane centralnih banaka.
Pročitajte kako se određuje cena zlata na berzi u 2024.
Cena zlata 2024. raste munjevitom brzinom, što je delimično je izazvano očekivanjima da će Federalne rezerve (Fed) u 2024. godini smanjiti kamatne stope čak tri puta, pošto je uporna inflacija konačno počela da popušta. Ipak, trenutno projekcije ukazuju na to da je do kraja 2024. godine predviđeno samo jedno sniženje kamatnih stopa.
Slabiji dolar, kamatne stope i prekid korelacije sa obveznicama
Slabiji dolar i niže kamatne stope u SAD tradicionalno za rezultat imaju povećanu atraktivnost neprinosnog dragocenog metala. Ali početkom 2022. godine, počelo je da dolazi do značajnog slabljenja korelacije između cena zlata i realnih prinosa državnih obveznica SAD, koja se ove godine praktično potpuno prekida.
„Povratak zlata desio se pre nego što je očekivano, pošto je njegova korelacija sa realnim prinosima dodatno oslabila. Strukturni rast cena zlata traje od četvrtog tromesečja 2022. godine, u aprilu su skočile na više od 2.400 $, do ponovnog rasta došlo je pre nego što je očekivano i on je bio mnogo snažniji. Ovo je naročito iznenadilo s obzirom na to da je koincidiralo sa rastom tržišnih cena koji je sprečio smanjenje kamatnih stopa od strane Feda, kao i sa rastom realnih prinosa usled jačih cena rada in inflacije u SAD“, ističe Gregori Širer, Direktor Odeljenja za strategiju tržišta običnih i plemenitih metala investicione banke Džej Pi Morgan.
Realni prinosi državnih obveznica SAD ročnosti 10 godina i cene zlata
Izvor: J.P. Morgan, Odeljenje za istraživanje robnog tržišta
Korelacija između cena zlata i realnih prinosa državnih obveznica SAD sa jedne i realnih prinosa SAD sa druge strane počela je da slabi 2022. godine, a ove godine je praktično nestala.
Ekonomska i geopolitička nesigurnost obično podstiče skok cene zlata, koje ima status sigurne luke i sposobnost da i u takvim uslovima ostane pouzdan čuvar vrednosti. Njegova korelacija sa ostalim klasama imovine je niska, pa može da posluži kao osiguranje u periodima pada tržišnih cena i geopolitičkih šokova.
Ako razmišljate u investiranje u zlato, preporučujemo da pogledate visokokvalitetne proizvode brendova Argor Heraeus, C. Hafner, Münze Österreich i The Royal Mint, koji su idealni za dugoročno čuvanje vrednosti.
Zlato kao pouzdana sigurnost u nesigurnim vremenima
U nestabilnim ekonomskim uslovima, zlato i dalje ostaje preferirani izbor za očuvanje vrednosti.
Pored pokretača rasta kamatnih stopa i geopolitičkih bojazni, podaci pokazuju i da su vlasnici fizičkog zlata nespremni da svoje rezerve prodaju. Generalna finansijska averzija prema prodaji plemenitog metala, uprkos njegovoj veoma visokoj ceni, dokaz je da je predviđeni rast cena zlata 2024 na tržištu strukturne prirode, i da ne zavisi od realnih prinosa državnih obveznica SAD.
Zlatne poluge, kao najprepoznatljiviji oblik fizičkog zlata, takođe su u velikoj potražnji među investitorima koji žele sigurnost u nesigurnim vremenima.
„U sve lošijim geopolitičkim uslovima, pogoršanim pojačanim sankcijama i dedolarizacijom, primećujemo sve veći apetit za kupovinom stvarne imovine, uključujući i zlato“, navodi Širer.
Cene zlata konstantno ostaju blizu najviših zabeleženih. Postavlja se pitanje da li se, kada kamatne stope počnu da padaju, može očekivati još jedan nagli rast cena plemenitog metala?
„Veliki broj strukturnih pokretača naglog rasta cena realne imovine, kao što je zlato – među kojima su bojazan zbog mogućnosti nastanka poreskog deficita u SAD, diversifikacija rezervi centralnih banaka kupovinom zlata, zaštita od inflacije i sve kritičniji geopolitički pejzaž – ove godine je podigao cene na rekordni nivo uprkos jačem dolaru i višim prinosima državnih obveznica SAD, a po svoj prilici će nastaviti da deluje bez obzira na ishod američkih predsedničkih izbora ove jeseni“, tvrdi
Nataša Kaneva, Direktorka Odeljenja za globalnu robnu strategiju investicione banke Džej Pi Morgan. „Bez obzira na to, tržišta plemenitih metala fokusiraće se na potencijalne promene politike koje bi mogle da dodatno naglase ili promene jednu ili više tih tema.“
Kretanje cena zlata u vreme prvog od poslednja tri ciklusa smanjenja kamatnih stopa od strane Feda
Izvor: J.P. Morgan, Odeljenje za istraživanje robnog tržišta
Nakon prvog od poslednja tri ciklusa smanjenja kamatnih stopa od strane Feda u 2001, 2007. i 2019. godini, cene zlata prate uzlaznu putanju.
Prognoze rasta cene zlata – mogući skok i rekordna cena zlata u narednom periodu
Rekordna cena zlata koju analitičari prognoziraju za naredni period, mogla bi da dostigne nove nominalne cene.
„Među prognozama vezanim za sve vrste metala, najsigurnije su prognoze za srednjoročni rast cena zlata i srebra tokom 2024. i prve polovine 2025. godine, iako će i vreme ulaska na tržište nastaviti da igra presudnu ulogu“, navodi Širer.
Čak i ako u narednim mesecima dođe do kraće promene smera kretanja cena, to će investitorima samo poslužiti kao prilika da se pozicioniraju za ponovni rast pre početka planiranog ciklusa smanjenja kamatnih stopa od strane Feda.
Hoće li cene zlata oboriti novi rekord? Očekuje se rast do 2.500$ po unci do kraja 2024.
S obzirom da faktori koji pouzdano ukazuju na rast cena zlata 2024. ostaju netaknuti, vodeća svetska investiciona banka Džej Pi Morgan povećala je predviđene ciljne cene zlata za ovu i 2025. godinu.
Tako se, prema procenama Džej Pi Morgan Odeljenja za istraživanje finansijskih tržišta, do kraja 2024. godine očekuje rast cena zlata do 2.500 $ po unci. Premisa ove prognoze je ciklus smanjenja kamatnih stopa od strane Feda, sa početkom u novembru 2024. godine, kada će biti nova rekordna cena zlata.
Predviđanja u vezi sa cenama zlata zasnovana su na ekonomskim prognozama banke Džej Pi Morgan, prema kojima se očekuje da se bazna inflacija u SAD vrati na umereniju stopu od 3,5% u 2024, odnosno 2,6% u 2025. Godini.
Prognoze za cene zlata
„Rizik prethodne povećane volatilnosti kamatnih stopa još uvek je pojačan“, navodi Širer.
Strukturni faktori koji su do sada doprinosili rastu cena zlata 2024 i nadalje će ostati njegova značajna pokretačka snaga, s tim da ekonomisti banke Džej Pi Morgan očekuju da Fed smanji kamatne stope u novembru.
Osim finansijske teorije o težnji cena da se, posle naglih odstupanja, vrate na prosečnu vrednost, što se očekuje ubrzo, najveći rizik stagnacije i pada cena zlata u ovoj prognozi rasta predstavlja mogućnost da Fed agresivnije nastupi kako bi obezbedio da inflacija brzo dostigne ciljnu stopu.
„Iako i dalje mislimo da je u pitanju statistički beznačajan rizik, prelazak Feda na restriktivniju monetarnu politiku, koji bi tržište naterao na povećanje cena kakvo bi opravdalo dalji rast kamatnih stopa, mogao bi da utiče i na zlato, uprkos nedavnom smanjenju korelacije između cena zlata i prinosa. To bi, ako dovede do zastoja privrede, u nekom trenutku moglo da izazove još veći rast cena, ali bi put do toga bio dosta neujednačeniji nego što predviđaju naše prognoze“, dodaje Shearer.
Zlatne pločice postaju sve popularniji oblik ulaganja u zlato, posebno u periodima kada se očekuje značajan skok cene zlata.
Kupovina zlata od strane centralnih banaka kao znak za skok cene zlata
Skok cene zlata može biti podstaknut povećanom kupovinom zlata od strane centralnih banaka i ulaganja u ETF, što predstavlja pozitivan signal za tržište.
Pored neminovnog sniženja kamatnih stopa i rasta geopolitičkih tenzija, i centralne banke su u 2023. godini bile jedan od glavnih pokretača rasta cena zlata, a to će nastaviti da budu i u 2024. Godini.
Centralne banke, predvođene Kineskom bankom, u 2023. godini su kupile 1.037 tona zlata. Slično tome, i 2024. godina počela je dobro, sa neto kupovinom od 290 tona zlata u prvom tromesečju – što to tromesečje, prema Svetskom savetu za zlato, čini četvrtim po redu prema kupljenim količinama zlata od početka zlatne groznice 2022. godine. Kupljena količina je inače bila za oko 36% veća u odnosu na tromesečnu dinamiku (ukupno oko 213 tona) pretpostavljenu na osnovu godišnje procene za 2024. godinu Odeljenja za istraživanje finansijskih tržišta banke Džej Pi Morgan, u iznosu od 850 tona. I povećanje neto kupljenih količina zlata, za 70 tona, u odnosu na četvrto tromesečje 2023. godine, takođe je nadmašilo međutromesečni petoprocentni rast prosečne cene zlata.
„Sve u svemu, dobar nivo kupovine od strane centralnih banaka, kao i stalni skok cene zlata 2024, od kraja prvog tromesečja, navodi nas na razmišljanje o cenovnoj osetljivosti tražnje od strane centralnih banaka“, ističe Širer.
Zlato kao procenat ukupnih rezervi odabranih centralnih banaka
Izvor: Svetski savet za zlato, MMF, J.P. Morgan Odeljenje za istraživanje robnog tržišta
Kako centralne banke kupuju strukturno sve veće količine zlata, tako izgleda da sve više razvijaju i cenovnu taktiku.
„Iako smatramo da cene zlata imaju minimalan uticaj na dugoročne planove centralnih banaka za sticanje zlata, ipak deluje da promene u cenama utiču na dinamiku i ritam neto kupovine“, dodaje Širer.
Moguće je da će rekordni uvoz zlata u Kinu krenuti silaznim tokom pošto je Narodna banka Kine – koja, putem kvota utvrđenih poslovnim bankama, kontroliše količinu zlata koja ulazi u Kinu – u maju, prema izveštajima, zastala sa povećanjem svojih zlatnih rezervi, nakon prethodne osamnaestomesečne masovne kupovine zlata. Ipak, od centralnih banaka i ostalih kupaca fizičkog zlata očekuje se da nastave da kupuju prevashodno u periodima pada cena, čime se podržavaju više minimalne cene zlata.
Rast investicionog interesa u zlato i njegov uticaj na tržište u 2024. godini
Pored interesovanja koje pokazuju centralne banke, i pojačan apetit investitora za fizičkim zlatom trebalo bi da znatno doprinese budućim periodima rasta cena zlata. Ukupna ulaganja u fondove kojima se trguje na berzi (ETF) sa zlatnom podlogom u stalnom su opadanju od sredine 2022. godine, ali isto tako opadaju i rezerve zlata koje se drže u Londonskim trezorima, otkad tražnja za zlatom od strane centralnih banaka tržišta u razvoju i potrošača fizičkih lica fizički kompenzuje prodaju ETF.
Ponovno zauzimanje dugačke pozicije za ETF od strane investitora, izazvano nastupom ciklusa sniženja kamatnih stopa, moglo bi vrlo brzo dovesti do suženja raspona kupovnih i prodajnih cena fizičkog zlata, te se očekuje da ima pozitivan uticaj na tržište zlata i da podrži rast cena u drugoj polovini 2024. godine.
„Iako između kretanja cena zlata sa jedne i realnih prinosa i Fedovih cena sa druge strane možda trenutno ne postoji nikakva korelacija, još uvek smatramo da bi to kasnije ove godine moglo da predstavlja još jedan dodatni stub podrške, prvenstveno putem povratka priliva iz privatnog ulaganja u ETF, do kojeg će u nekom trenutku doći, kada fondovi tržišta novca postanu manje privlačni za investitore. Cene zlata su već skočile, dok investicije u ETF nastavljaju da opadaju; oporavak u toj oblasti mogao bi da donese nagli rast, a time i još jedan produženi period viših cena“, navodi Širer.
Investicioni dukati, kao tradicionalno sigurno ulaganje, mogli bi dodatno privući pažnju investitora tokom ovog perioda rasta cena.