Rast cene zlata – Rekordne cene zlata su u periodu ispred nas

Sadržaj

Rast cene zlata je rekordan i smatra se da će se verovatno nastaviti do kraja 2024. godine, pošto je sadašnje globalno geopolitičko i makroekonomsko okruženje povoljno za ovaj dragoceni metal. Cene zlata su ove godine porasle za više od 15% što ih čini višim nego ikada.

Zlato je jedan od oblika imovine sa najboljim performansama u 2024. godini

Prinos u proteklom delu godine, zlato i glavne klase imovine u USD

Izvor: Svetski savet za zlato, ING Research

Rast cene zlata ne staje u prvoj polovini godine

Rast cena je u proteklom delu ove godine porasla za više od 15%, uglavnom zahvaljujući tražnji podstaknutoj njegovim statusom sigurne luke usred sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku, kao i zbog kupovine ovog plemenitog metala od strane centralnih banaka.

Zlato se tokom većeg dela drugog tromesečja prodavalo po ceni od 2.300 dolara po unci i zabeležilo već treći po redu uzastopni tromesečni rast, što je ovaj period obeležilo kao najbolji od pandemije Kovida.

Dragoceni metal je u prvoj polovini godine obarao rekord za rekordom uprkos visokim kamatnim stopama Federalnih rezervi SAD, jakom američkom dolaru i divergenciji između prinosa državnih obveznica SAD ročnosti 10 godina i ulaganja u fondove kojima se trguje na berzi (ETF) sa jedne strane i cena zlata sa druge.

Analitičari i ekonomisti ING banke smatraju da je zlato, u sadašnjem geopolitičkom i makroekonomskom okruženju, spremno da u drugoj polovini godine nastavi sa pozitivnim trendom, i očekuju da tražnja od strane centralnih banaka nastavi da raste.

Nade da će kamatne stope u SAD biti snižene podstiču rast cene zlata

Optimizam u vezi sa sniženjem kamatnih stopa u SAD, na osnovu sve većeg broja ekonomskih podataka koji govore u prilog predstojećoj promeni pravca kamatne politike Federalnih rezervi, utiče i na sve bolje prognoze vezane za performanse zlata u ovoj godini.

Niži troškovi kreditiranja generalno podržavaju i rast cena nekamatonosnog zlata.

Fed još od prošlog jula svoju referentnu kamatnu stopu održava u ciljnom rasponu od 5,25% do 5,5% – što je najviša stopa u više od dve decenije. Ali loši prošlonedeljni ekonomski podaci pojačali su izglede da Fed već od septembra pređe na monetarno olakšanje. Podaci Biroa za statistiku rada SAD pokazuju da se u junu rast zapošljavanja i zarada usporio, a stopa nezaposlenosti porasla.

Trgovci finansijskim proizvodima koji se fokusiraju na kamatne stope u svoje cene uračunavaju i 75% šansu za smanjenje kamatnih stopa u naredna dva meseca.

Ekonomisti ING banke u SAD smatraju da će Fed prvi put smanjiti kamatne stope u septembru, a u toku godine očekuje tri smanjenja, umesto dva uračunata u tržišne cene, kao i pad rezervi Feda za 4% do sledećeg leta.

Centralne banke nastavljaju da kupuju zlato

Centralne banke su nastavile da kupuju zlato i u maju; tog meseca kupljeno je 10 tona neto, ali je tražnja prema kraju meseca postala umerenija. Prema podacima Svetskog saveta za zlato (WGC), najveće količine kupile su centralne banke zemalja u razvoju, pri čemu su prodaja i cena investicionog zlata najviše zainteresovale Narodnu banku Poljske, a u stopu su je pratile Centralna banka Turske i Banka rezervi Indije.

S druge strane, kupovina zlata u Kini je poslednjih meseci usporila. Tako je juni bio već drugi uzastopni mesec u kojem Narodna banka Kine nije dodala nove količine zlata u svoje rezerve.

Prvi mesec u kojem Centralna banka Kine nije povećala svoje rezerve zlata bio je maj, nakon 18-mesečne pomame koja je dovela do rekordnog rasta cena, koje verovatno i jesu razlog zašto je dalja kupovina za sada odložena. Količina dragocenog metala koju Kineska banka drži ostala je, krajem prošlog meseca, nepromenjena na 72,8 miliona finih unci.

U međuvremenu, Banka rezervi Indije je u junu svojim rezervama dodala preko devet tona – što je najveća količina koju je ta banka kupila od jula 2022. godine. Zlatne rezerve Indije povećane su ove godine za 37 tona, na ukupno 841 tonu.

Sva očekivanja su da će tražnja od strane centralnih banaka u narednom periodu ostati značajna zbog sadašnje ekonomske klime i geopolitičkih tenzija.

Nedavno istraživanje o rezervama zlata koje je sproveo WGC (Svetski savet za zlato) ukazuje na to da će centralne banke nastaviti da kupuju zlato nesmanjenim intenzitetom, pošto 29% ispitanih centralnih banaka planira da poveća rezerve u narednih 12 meseci – a to je najveći procenat od 2018. godine, kada je WGC započeo sprovođenje istraživanja.

Centralne banke su 2023. godine povećale svoje rezerve zlata za 1.037 tona – što je druga po veličini godišnja kupljena količina u istoriji – posle rekordnog iznosa od 1.082 tone, kupljenog u 2022. godini.

Jun je bio već drugi uzastopni mesec u kojem Kina nije dodala nove količine zlata u svoje rezerve

Zlatne rezerve Kine, mesečne promene (1,0 miliona troj unci)

Zlatne rezerve Kine, mesečne promene (1,0 miliona troj unci)
Izvor: Narodna banka Kine, ING Research

Porast ulaganja u ETF sa zlatnom podlogom u maju

Ulaganja u ETF sa zlatnom podlogom su u maju nakon godinu dana porasla, pri čemu prednjače Evropa i Azija, dok u Severnoj Americi ulaganje opada.

Ulaganja u ETF sa zlatnom podlogom obično rastu zajedno sa cenama zlata, i obrnuto. Ali ona su veći deo 2024. godine opadala, iako su spot cene zlata dostigle rekordnu visinu. Ulaganje u ETF je konačno počelo da raste u maju.

Istovremeno, neto duge pozicije na Robnoj berzi ostvarile su u maju međumesečni rast, što je osnažilo pozitivna predviđanja na tržištu zlata u 2024.

Mesečne promene ETF (u tonama)

Mesečne promene ETF (u tonama)
Izvor: WGC, ING Research

Pozicija upravljanog novca na CME, zlato (serije od ‘000)

Pozicija upravljanog novca na CME, zlato (serije od ‘000)
Izvor: COMEX, ING Research

 

 

Indeks geopolitičkog rizika

Indeks geopolitičkog rizika
Izvor: Indeks nesigurnosti ekonomske politike, ING Research

Tražnja za zlatom zbog njegovog svojstva sigurne luke podržaće rast cena

Ukoliko vas zanima kako i gde kupiti investiciono zlato u narednom periodu, treba imati u vidu da će geopolitika ostati jedan od ključnih faktora koji utiču na cene zlata. Rat u Ukrajini i na Bliskom istoku i tenzije između SAD i Kine ukazuju na to da će tražnja za zlatom zbog njegovog svojstva sigurne luke nastaviti da podržava kratkoročni i srednjoročni rast cena.

Novembarski predsednički izbori u SAD i dugo očekivano smanjenje kamatnih stropa od strane Feda takođe će, po mišljenju analitičara iz ING banke, nastaviti da podstiču rast cene zlata sve do kraja godine. Očekuje se da i centralne banke nastave da uvećavaju svoje rezerve zlata, što je još jedan bitan faktor za očekivani dalji rast cena.

Ekonomisti i analitičari ING banke predviđaju da će prosečna cena u trećem tromesečju biti 2.300 dolara, a najviša cena, 2.350 dolara po finoj unci, biće postignuta u četvrtom tromesečju, što daje prosečnu godišnju cenu od 2.255 dolara po finoj unci.

U trenutku objavljivanja ovog članka, cena fine unce zlata je 2,412 dolara (sredinom jula meseca 2024. godine).

Prognoza ING