Papirno zlato: prevare, tržišta i stvarnost

Zlatne poluge stoje na gomili.
Sadržaj

Trgovina fjučers ugovorima, ETF fondovima i opcijama na zlato odvija se u ogromnim količinama, mnogo većim od stvarne ponude fizičkog zlata. Ovi instrumenti pružaju likvidnost i investitorima omogućavaju da steknu “izloženost” zlatu, a da ga ne poseduju.

Međutim, postavlja se pitanje: da li ti finansijski proizvodi zaista pružaju bilo kakvu stvarnu izloženost zlatu? Papirno zlato uvodi poremećaje i mogućnosti za prevare koje sa fizičkim zlatom ne postoje.

Dominacija fjučers ugovora i ETF fondova

Nominalna vrednost fjučers ugovora na zlato kojima se trguje na Čikaškoj merkantilnoj berzi (CME) iznosi stotine milijardi dolara, dok je ukupna količina ikada iskopanog zlata oko 200.000 metričkih tona. ETF fondovi sa zlatnom podlogom, poput SPDR Gold Trust (GLD), omogućavaju investitorima delimično vlasništvo nad fizičkim zlatom i upravljaju imovinom vrednom milijardama dolara.

Opcije na zlato investitorima pružaju pravo da kupuju ili prodaju zlato po unapred određenoj ceni u određenom vremenskom periodu. Iako ovi instrumenti pružaju “pristup zlatu”, istovremeno stvaraju rizike i mogu dovesti do poremećaja na tržištu.

Tržište finansijskih derivata omogućava trgovinu velikim količinama “papirnog zlata”, koje često nije u direktnoj korelaciji sa količinom fizičkog zlata dostupnog na tržištu. To dovodi do situacija gde je ponuda papirnog zlata višestruko veća od stvarne ponude fizičkog zlata, čime se stvaraju veštačke fluktuacije cena.

Manipulacije na tržištu papirnog zlata

JP Morgan i “spoofing” skandali

Banka JP Morgan Chase bila je umešana u manipulacije na tržištu fjučers ugovora na zlato i srebro. Praksa poznata kao “spoofing” uključuje unos velikih naloga bez namere da budu realizovani, kako bi se stvorila iluzija o većoj potražnji ili ponudi i usmerile cene u željenom pravcu.

Nakon dugogodišnjih sudskih postupaka, JP Morgan je 2020. godine platio kaznu od 920 miliona dolara za ove manipulacije. Pored toga, šef odeljenja za trgovinu dragocenim metalima i jedan od njegovih podređenih osuđeni su na zatvorske kazne.

JP Morgan nije jedina banka umešana u ovakve prakse. Manipulacije tržištem zabeležene su i kod drugih velikih finansijskih institucija.

Deutsche Bank i Citigroup – uobičajene prakse manipulacije

Deutsche Bank takođe je optužena za manipulacije cenama fjučers ugovora na zlato i srebro, dok je Citigroup više puta kažnjen zbog “spoofing” prevara na tržištu papirnog zlata. Banke koriste lažne naloge kako bi uticale na tržište i ostvarile profit na račun malih investitora.

Banka Deutsche Bank postigla je nagodbu sa vlastima nakon optužbi da su njeni trgovci godinama manipulisali tržištem fjučers ugovora na zlato. Citigroup je takođe bio umešan u različite oblike prevara, koristeći tržište fjučersa da šalje lažne signale o cenama zlata.

Kretanje cene zlata u 2024. godini.

Razlike između papirnog i fizičkog zlata

Papirno zlato dovodi do trgovanja pozajmljenim novcem, što finansijskim institucijama pruža mogućnost za manipulacije. U trenucima ekonomske krize, kada se investitori okrenu fizičkom zlatu, dolazi do velikih poremećaja.

Tokom pandemije 2020. godine, cena zlata je dostigla rekordne vrednosti, dok je istovremeno bilo veoma teško doći do fizičkog zlata. Istovremeno, fjučers ugovorima i ETF fondovima na zlato se trgovalo po gotovo rekordnim cenama, što je izazvalo ogromnu razliku između cene papirnog i fizičkog zlata.

Veliki investitori i trgovci mogu prodavati velike količine fjučers ugovora na zlato bez namere da preuzmu fizički metal, čime spekulativna aktivnost može zaseniti fizičko tržište. ETF fondovi dodatno komplikuju situaciju jer stvaraju dodatni sloj tražnje koji ne odgovara realnoj ponudi zlata.

Dakle, da li je papirno zlato sigurna investicija?

Papirni finansijski instrumenti mogu pružiti likvidnost i brz pristup tržištu zlata, ali oni nose velike rizike.

  • Cene papirnog zlata ne prate uvek realnu ponudu i potražnju fizičkog metala.
  • U vremenima ekonomske nestabilnosti, razni oblici fizičkog zlata, kao što su zlatne poluge i pločice zlata možgu biti jedina prava zaštita investitora.
  • Manipulacije velikih banaka i finansijskih institucija pokazuju da papirno zlato može biti podložno prevarama i tržišnim distorzijama.
  • Rizik druge ugovorne strane može značiti da investitor ostaje bez stvarnog pokrića u fizičkom zlatu.

Ukoliko želite pravu sigurnost, najbolje rešenje je ulaganje u fizičko investiciono zlato koje posedujete i možete direktno kontrolisati.