Tramp vs Haris – zlato pobeđuje u svakom slučaju tvrdi Saxo banka

Investiciono zlato - zlatne pločice
Sadržaj

Kombinacija geopolitičkih rizika, fiskalnih briga i promena u monetarnoj politici stvara veoma pozitivan investicioni scenario za zlato kao pravu i realnu imovinu, bez obzira na to ko pobedi na američkim izborima u novembru, prema Ole Hansenu, šefu za robne strategije u Saxo Banci. Pogledajte i saznajte više o investicionom zlatu kako biste na vreme iskoristili ovu priliku za stabilnu investiciju u vašu budućnost.

Pozitivan investicioni scenario za zlato

„Nedavni snažan učinak zlata na berzama, sa porastom od preko 20% u ovoj godini i rekordnih 2.579 američkih dolara za finu uncu, pokrenut je kombinacijom faktora koji su učinili zlato atraktivnim ulaganjem“, napisao je Hansen u izveštaju klijentima. „Postoji nekoliko razloga zbog kojih bi američko postizborno okruženje moglo nastaviti da bude pozitivno za cenu zlata, koje je značajno nadmašilo učinak S&P 500 indeksa i Nasdaq 100 indeks početkom septembra ove godine. Do 10. septembra, zlato je poraslo za više od 21%, dok je S&P 500 indeks porastao nešto ispod 15%, a Nasdaq 100 za 12,5%“.

Zašto Saxo Bank predviđa nastavak rasta cene zlata u 2025. godini?

Hansen navodi ključne razloge zašto Saxo Bank očekuje da će zlato nastaviti svoj snažan učinak nakon izbora i tokom 2025. godine.

Prvi razlog je „neizvesnost oko predstojećih predsedničkih izbora u SAD, koja donosi intenzivnu nelagodu u pogledu fiskalne politike i ukupne stabilnosti tržišta“, rekao je on.

„Prvo Tramp, a zatim i Bajden, nisu obraćali pažnju na deficite, povećavajući ih u dobrim, a naročito u lošim vremenima (kao odgovor na pandemiju), pri čemu je dug SAD-a prešao 120% BDP-a“, napomenuo je Hansen. „Izgleda da nijedna stranka nije spremna da sprovede fiskalnu štedljivost, što povećava inflacione rizike, i što je naravno pozitivno za cenu zlata“.

On je dodao da „Tramp želi da smanji poreze bez kredibilnih planova za smanjenje potrošnje“, dok bi administracija Haris verovatno produžila Bajdenove ogromne fiskalne programe. „Bilo koja administracija neizbežno bi povećala deficit tokom usporavanja ekonomije“, dodao je. „Čak i ako imamo predsednika Haris ili Trampa sa podeljenim Kongresom, što bi značilo politički zastoj, Fed bi morao još više da olabavi svoju monetarnu politiku“.

Drugi faktor pozitivan za cenu zlata, bez obzira na pobednika američkih predrsedničkih izbora, je njegova generalna privlačnost kao sigurno utočište.

„Zlato je dugo bilo sigurno utočište u nestabilnim vremenima, a mogli bismo biti blizu kraja neverovatnog rasta vrednosti akcija ako idemo ka recesiji, na šta nas tržište obveznica već priprema“, rekao je on. „Promene na krivi prinosa pokazuju da su kratkoročne kamatne stope pale ispod dugoročnih, zbog toga što tržište očekuje da će Fed smanjiti kamatne stope“.

Treći ključni faktor je nadolazeći ciklus snižavanja kamatnih stopa Fed-a. „Bilo da idemo ka blagom usporavanju ili punoj recesiji, odluke američkih Federalnih rezervi o monetarnoj politici igraće značajnu ulogu u oblikovanju cenovne trajektorije zlata“, rekao je Hansen. „Ciklus snižavanja stopa počinje ovog meseca na sastanku FOMC-a Fed-a 18. septembra, a niže kamatne stope verovatno će povećati privlačnost zlata, naročito ako Fed u narednim mesecimasmanji stope više nego što finansijska tržišta očekuju“.

Ukazao je da niže kamatne stope „smanjuju oportunitetni trošak držanja imovine koja ne donosi prinose, kao što je zlato“, što ga čini privlačnijim za investitore. „Istorijski gledano, zlato je beležilo dobre rezultate tokom perioda padajućih kamatnih stopa“, rekao je.

Uoči izbora i nakon njih, poslednji ključni pokretači snage zlata su geopolitički rizici i trend dedolarizacije.

Ako ste zainteresovani za konkretne investicione opcije, istražite našu ponudu zlatnih poluga, zlatnih pločica i zlatnih dukata, koji su sve popularniji oblik ulaganja u zlato.

Geopolitičke tenzije i dedolarizacija kao podsticaj rasta cene zlata

„Širi globalni kontekst – obeležen geopolitičkim tenzijama, naporima centralnih banaka na dedolarizaciji i ekonomskom neizvesnošću – nastavlja da bude vetar u leđa ceni zlata“, rekao je Hansen. „Naročito su kupovine zlata od strane centralnih banaka i jaka maloprodajna potražnja na ključnim tržištima poput Kine pomogle da se podrži rast cene plemenitog metala, jer investitori traže stabilnost usred nestabilnih ekonomskih uslova. Za zlato bi situacija mogla biti još pozitivnija ako Tramp pobedi i sprovede svoje velike pretnje tarifama, uzimajući u obzir da sve veći broj zemalja traži načine da posluje van sistema američkog dolara“.

„Sve u svemu, kombinacija geopolitičkih rizika, fiskalnih briga i potencijalnih promena u monetarnoj politici, naročito nakon predsedničkih izbora u SAD, stvara veoma pozitivan investicioni scenario za zlato u kategoriji realne imovine“, rekao je, dodajući da „zlato uvek treba posmatrati prvenstveno kao nešto što čuva svoju vrednost, a ne kao nešto što će značajno realno rasti (to jest u stopama iznad stopa inflacije)“. Ipak, u trenutnim uslovima tržišta, važno je pratiti trenutnu vrednost zlata, kako bi dobili korisne informacije za prilagođavanje strategija ulaganja.

„Investitori će verovatno nastaviti da posmatraju zlato kao zaštitu od neizvesnosti izazvanih ekonomskim i političkim silama“, zaključio je Hansen. „Tokom protekle decenije, zlato je obezbeđivalo prosečan godišnji povrat od 8,4% u američkim dolarima, konzistentno nadmašujući inflaciju. To ga čini atraktivnom opcijom za dugoročne ulagače koji žele da sačuvaju kupovnu moć kapitala“.