Dug, inflacija i smanjenje kamatnih stopa od strane Federalnih Rezervi

Predsednik Federalnih Rezervi Džerom Pauel na konferenciji za medije govori o smanjenju kamatnih stopa.
Sadržaj

Predsednik Federalnih rezervi je pre neki dan bio pun pohvala za veličanstveno stanje američke privrede.

Privreda je „u dobrom stanju“, rekao je novinarima na konferenciji za štampu, pošto je prethodno objavio smanjenje kamatnih stopa za 50 baznih procentnih poena (to jest 0,5%). Tržište rada je „jako“. Inflacija je „u opadanju“. Oni u Fedu su „sigurni“ da su izgledi za budućnost dobri. Ukratko, sve je fenomenalno.

Ipak, barem je nekolicina novinara primetila očigledan paradoks: ako je privreda u tako dobrom stanju, zašto onda smanjujete kamatne stope?

Centralne banke to obično rade samo kad privredna aktivnost i ekonomski pokazatelji slabe… što se nikako ne slaže sa živahnim prognozama Predsednika Feda.

U kakvom je onda stanju američka privreda? Da li je jaka? Ili je slaba? Izgleda da bi trebalo da poverujemo da je istovremeno i jaka i slaba. U vremenima kada se ekonomija menja iz dana u dan, i kada je teško da se predvidi budućnost, mudro je istražiti kako može da se uloži u investiciono zlato i zaštiti imovina na vreme.

Pravo stanje američke privrede: kontradiktorne izjave Fed-a

Nekolicina novinara prisutnih na nedavnoj konferenciji za štampu Džeroma Pauela, bila je dovoljno hrabra da ga pritisne sa tim pitanjem.

Tako je, na primer, jedan novinar primetio da predstavnici Feda predviđaju još nekoliko smanjenja kamatnih stopa u bliskoj budućnosti, samo zato da bi sprečili da stopa nezaposlenosti poraste. To baš i ne zvuči kao naročito zdrava privreda.

Ali Predsednik Feda nastavio je da insistira da je privreda solidna, sa istim ubeđenjem sa kojim Kamala Haris tvrdi da se njene „vrednosti nisu promenile“.

Ono što je za mnoge bilo najupečatljivije je to da su se skoro sva pitanja odnosila na tržište rada i nezaposlenost; vrlo se malo pričalo o inflaciji.

Kao da je Fed začarao publiku i naveo ljude da zaborave svu onu nepodnošljivu inflaciju iz prethodnih nekoliko godina, ili ih barem ubedio da je ona stvar prošlosti.

Ali bankari Feda, ako su iskreni, ne mogu da ne znaju da problem inflacije nije rešen.

Tako je, na primer, prošlomesečni izveštaj o inflaciji pokazao godišnji rast potrošačkih cena po stopi od 2,5% – iako je, kada se izuzmu volatilne cene hrane i goriva, takozvana ‘bazna’ inflacija bila 3,2%.

Ali treba se setiti da je ukupan procenat inflacije zapravo prosek vrednosti raznih kategorija, kao što su odeća, zdravstvene usluge i usluge transporta.

Ispostavlja se da je samo jedna ključna kategorija – polovna vozila – snižavala prosek prethodnih nekoliko meseci. Verovatno se sećate da su cene polovnih vozila u prvim danima pandemije otišle u nebo. Sada konačno počinju da padaju. Tokom prošle godine, pale su za oko 10%.

Taj pad cene polovnih vozila od 10% snizio je iznos prosečne inflacije.

Problem je, međutim, u sledećem: pad cena polovnih automobila je privremena pojava, tj. te cene ne mogu večito da padaju i jednom će stati. Ovo stanje će verovatno potrajati još samo par meseci, a onda će prosečna inflacija ponovo skočiti.

Sve ovo odnosi se samo na kratkoročni period.

U dugoročnom periodu, beskrajni, bilionski budžetski deficiti federalne vlade SAD-a nastaviće da podstiču rast inflacije.

Realni razlozi za smanjenje kamatnih stopa

U ovom trenutku, američki javni dug iznosi neverovatnih 35,3 biliona dolara. Čak i prema prognozama same Amerike, on će u narednih 10 godina porasti za još 22 biliona. U stvarnosti, porašće mnogo više.

Otplata kamate na taj ogroman dug je iscrpljujuća; već ove fiskalne godine, ukupni bruto rashod od kamata preći će 1,1 bilion dolara – što je više od iznosa potrošnje SAD za odbrambeni sektor (u 2023. godini, 916 milijardi dolara Amerika je posvetila potrošnji na vojsku i odbrambeni sektor).

A ta kamata raste zabrinjavajućom brzinom.

Treba imati u vidu da je pre pandemije, 2019. godine, godišnji iznos kamate bio oko 400 milijardi dolara. Za pet godina se, dakle, gotovo utrostručio.

Isto tako su porasli i poreski prihodi. Ali rashodi po osnovu kamate rastu mnogo brže. A to je opasno.

Što više novca država daje na kamatu, to joj manje ostaje za druge stvari, kao što su penzije, vojska, i slično. To će je naterati da se dodatno zaduži da bi sastavila kraj s krajem, pa će problem sa kamatama postati još gori.

To je zapravo razlog zbog kojeg Fed smanjuje kamatne stope. Američki centralni bankari znaju da vlada SAD ne može da plaća ni 5% na svoj dug, a to je zaista smešna kamatna stopa.

Neki će se možda prisetiti kraja devedesetih godina prošlog veka. U to vreme, američka država je beležila budžetski suficit, barem na papiru. Javni dug ne samo da je bio nizak, već je i opadao. Privreda SAD-a je bila u procvatu. Stopa inflacije je bila samo 1,5%. I nijedna država na planeti nije mogla ni približno da se takmiči sa američkom dominacijom.

A ipak, prinosi državnih obveznica SAD-a ročnosti 10 godina iznosili su preko 6%.

Drugim rečima, iako je sve bilo tako fantastično, a državni bilans izgledao izvanredno, ulagači su ipak od Amerike očekivali prinos od 6% ili više.

Zlatne poluge i zlatne pločice postaju idealan način za dugoročnu investiciju u plemenite metale – istražite našu ponudu i počnite da ulažete u zlato!

Da li je problem inflacije rešen ili samo odložen?

Danas je državni dug SAD-a 35 biliona dolara – oko 125% BDP-a – a država je slaba, veoma disfunkcionalna, naklonjena socijalizmu i nesposobna da pravi kompromise čak i kada je reč o najosnovnijim prioritetima. A ipak, prinosi državnih obveznica ročnosti 10 godina sada su manji od 4%.

A Fed sada kaže da je čak i 4% previše, i da kamatne stope moraju pasti!

I u pravu su.

Razmislite: javni dug eksponencijalno raste i verovatno će u narednih 5–7 godina preći cifru od 50 biliona dolara. Uz prosečnu kamatnu stopu od 4%, država će trošiti preko 2 biliona dolara godišnje samo na otplatu kamate. A do toga bi moglo da dođe za samo pet godina.

Fed zna da je takvo stanje potpuno neodrživo. Znaju da jedini način da SAD kao država nastavi da funkcioniše jeste da kamatne stope budu praktično 0%.

I upravo zato su ih juče smanjili: jer vlada SAD nema da plati 4%.

Pričaju o impresivnoj privredi SAD-a i inflaciji koja opada, ali u suštini – u pitanju su samo izgovori da bi se opravdalo sniženje kamatnih stopa. Pravi razlog je taj da su centralni bankari prinuđeni da spasavaju Ujka Sema!

Kombinacija niskih kamatnih stopa i ekstremnih deficita na kraju će dovesti do još većeg rasta inflacije. Ali ako Fed mora da izabere manje od dva zla, tj. rast inflacije umesto bankrotstva američke države, bez razmišljanja će izabrati put inflacije.

Zato je tako važno posedovati stvarnu imovinu, kao što je na primer zlato, jer ono pruža zaštitu od inflacije – informišite se kako i gde da kupite investiciono zlato, i napravite pametnu investiciju za dugoročnu finansijsku stabilnost.